OSiR  Jedlińsk  Bierwiecka Wola  Lisów  Nowe Zawady  Ludwików  Mokrosęk  Piastów

Aktualności

O nas

Kalendarz imprez

Zajęcia stałe

Byli u nas

Osiągnięcia

Projekty

Galeria

Kontakt

Stowarzyszenie


 

tel/fax. 48 32 13 052
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576

KUSAKI

Ostatni wtorek karnawału jest dla społeczności Jedlińska lokalnym świętem. Jest to jedyny w Polsce obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII stulecia Kultywowany jest najprawdopodobniej na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta. Po utracie praw miejskich kultywowanie obrzędu przypominało o dawnej świetności Jedlińska. Niektórzy badacze genezy „Kusaków” upatrują w zwyczajach jakie można było spotkać w innych częściach kraju. Na obrzęd „Ścięcia Śmierci” miała duży wpływ szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630-1655.

Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Jako pierwszy obrzęd „Ścięcia Śmierci” opisał ks. Jan Kloczkowski, ówczesny proboszcz parafii Jedlińsk. Dzięki niemu wiadomo dziś jak zwyczaj ten wyglądał 150 lat temu. Popularność widowiska wzrasta z roku na rok. Świadczy o tym coraz większa liczba osób odwiedzających w tym dniu Jedlińsk. Widowisko wzbudza również duże zainteresowanie wśród dziennikarzy, historyków i etnografów. Od rana na ulicach Jedlińska pojawiają się barwni przebierańcy, np.: diabły, baby, chłopi, rybacy, policjanci, krakowiacy, cyganki. W samo południe Wójt Gminy Jedlińsk uroczyście przekazuje władzę postaciom widowiska.

Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwego obrzędu Ścięcia Śmierci. Widowisko rozpoczyna się zwykle około godziny 16. Jest to sąd nad śmiercią, którą oskarża się o największe zbrodnie. Sąd wysłuchuje oskarżenia i wydaje wyrok skazujący. Pojawia się kat, który ucina głowę śmierci. Po wykonaniu wyroku śmierć zostaje włożona na drabiniasty wóz i zawieziona na plebanię, gdzie ksiądz dokonuje pokropku.

Po zakończeniu widowiska panuje w Jedlińsku wesoła atmosfera. Można spróbować tradycyjnej grochówki i potańczyć na zabawie tanecznej. Od kilku lat w ostatni wtorek karnawału można również oglądać na Rynku występy kapel ludowych, występy dzieci ze szkół z terenu gminy, występ mieszkańców DPS w Jedlance, można oglądać stoiska wystawiennicze twórców ludowych. W siedzibie GCKiKF organizowana jest corocznie wystawa: Jedlińskie Kusaki-tradycja ciągle żywa.

 

 

XII Turniej Sołectw 2017


 


 

Pobierz kalendarium imprez