OSiR  Jedlińsk  Bierwiecka Wola  Lisów  Nowe Zawady  Ludwików  Mokrosęk  Piastów

Aktualności

O nas

Kalendarz imprez

Zajęcia stałe

Byli u nas

Osiągnięcia

Projekty

Galeria

Kontakt

Stowarzyszenie


 

tel/fax. 48 32 13 052
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576

Tam gdzie śmierć ścinają – unikalna tradycja ziemi jedlińskiej

 

   W dniach od 26 do 28 lutego 2017r trwały Jedlińskie Zapusty. To już kolejny rok , gdzie lokalna społeczność świętuje przez trzy ostatnie dni karnawału. W tzw. kusą niedzielę odbył się bal karnawałowy dla kobiet, którego tematem przewodnim były „cztery pory roku”. 180 pań wykazało się oryginalnością i niezwykłą pomysłowością jeśli chodzi o stroje, w których się zaprezentowały. Podczas tego wydarzenia byli obecni także: Wójt Gminy Jedlińsk p. Kamil Dziewierz z żoną Izabelą, Przewodnicząca Rady Gminy p. Aneta Żurowska, Radna Powiatowa p. Teodozja Bień oraz Skarbnik Gminy p. Ilona Starzyńska. Oprawę muzyczną zapewnił zespół p. Dariusza Makarewicza. W kusy Poniedziałek natomiast, w sali OSP w Jedlińsku miał miejsce koncert znanej, polskiej wokalistki jazzowej Krystyny Prońko. Zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć najbardziej znane i lubiane przeboje tej artystki takie jak: „Małe Tęsknoty”, „Deszcz w Cisnej” czy też „Papierowe Ptaki”. Niedziela i Poniedziałek były wstępem do kulminacyjnych obchodów związanych z zakończeniem karnawału. W kusy wtorek w godzinach południowych na Rynku miało miejsce przekazanie władzy postaciom widowiska przez urzędującego Wójta Gminy. Od tego momentu rozpoczęły się na ulicach Jedlińska harce przebierańców a na scenie prezentowały się zespoły i kapele ludowe. W tym roku wystąpiły: Klub Seniora z Jedlińska, Czerwone Korale z Wacławem Imiołkiem, Czerwona Jarzębina i kapela Henryka Giedyka, Ludwiczanki i kapela Henryka Gwiazdy oraz Jedlińskie Raczki z Dariuszem Makarewiczem. Po zakończeniu prezentacji kapeli i zespołów Wójt Gminy p. Kamil Dziewierz wręczył statuetkę „Jedlińskiego Raczka” sołtysowi Jedlińska p. Andrzejowi Langierowiczowi, który pełni swoją funkcję od ponad 25 lat. Na scenie miało miejsce także powitanie wszystkich zaproszonych gości. W tym dniu przybyli do Jedlińska parlamentarzyści w osobach: p. Anna Kwiecień oraz p. Marek Suski a także przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych w tym radni powiatu radomskiego oraz radni gminy. Gościliśmy także przedstawicieli różnych instytucji i firm z terenu gminy, z regionu radomskiego oraz z całego kraju. Po godzinie 15-ej został uformowany korowód składający się z postaci widowiska, który w asyście orkiestry OSP przemaszerował na Jedliński Rynek, gdzie zgromadzony tłum oczekiwał na rozpoczęcie widowiska - Ścięcie Śmierci.

» fotogaleria «

Rozprawa sądowa zakończyła się tradycyjnie skazaniem śmierci na ścięcie. Wyrok został wykonany przez kata , który wygłosił pouczającą mowę a śmierć włożono na wóz i zawieziono przed plebanię, gdzie Ks. Proboszcz wydał zezwolenie na pochówek. Po zakończeniu widowiska publiczność licznie zgromadzona na Rynku mogła obejrzeć koncert zespołu After Party. W związku z tym , iż przedsięwzięcie Ścięcie Śmierci kończy karnawał, dlatego zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Publiczność doskonale bawiła się przy dźwiękach muzyki zespołu Szał. Impreza zakończyła się spektakularnym pokazem laserowym. Nadmienić należy, że Jedlińskie Zapusty to niezwykłe wydarzenie kultywowane w Jedlińsku od ponad 150 lat w niezmienionej formie. Jest ono istotnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Corocznie do Jedlińska przybywa wiele osób zainteresowanych zapustami w naszej gminie. Wśród nich są miłośnicy kultury ludowej, etnografowie, historycy, dziennikarze a także ludzie, którzy cenią sobie dobrą zabawę nawiązującą do tradycji. W bieżącym roku wydarzenia zapustowe w Jedlińsku odbywały się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Radomskiego a także posłanki na Sejm p. Anny Kwiecień oraz Posła do Parlamentu Europejskiego p. Zbigniewa Kuźmiuka. Ponadto Jedlińskie Zapusty wraz z widowiskiem Ścięcie Śmierci uzyskały patronaty medialne lokalnych i ogólnokrajowych rozgłośni radiowych, gazet oraz portali informacyjnych. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach projektu: Tam gdzie śmierć ścinają- unikalna tradycja ziemi jedlińskiej, na którego realizację pozyskano środki finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GCKIKF składa podziękowania za pomoc finansową przy realizacji przedsięwzięcia Starostwu Powiatowemu w Radomiu oraz sponsorom: firmie kratki.pl a także p. Mateuszowi Czapli. Podziękowania należą się także odtwórcom ról w widowisku oraz wszystkim uczestnikom widowiska, bo właśnie dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej tradycja jest ciągle żywa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom.   

» fotogaleria «

  

XII Turniej Sołectw 2017


 


 

Pobierz kalendarium imprez